Fundaţia Scheherazade a fost partener la lansarea Programului de educaţie muzicală “Clasic e Fantastic” alaturi de Filarmonicia George Enescu şi Orchestra Filarmonicii George Enescu, Rotary Triumph & Rotary Atheneum, Savanna, RBS România, Rosegur, Cellini, Fundaţia Principesa Margareta a României, Fundaţia Michael Schmidt, Rin Grand Hotel, Intuitex, CNA, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Momentum, DMI PR, People PR, Domeniile Ştirbei, Apa Perena, Heidi, Camera de Comerţ şi Industrie Bucureşti, Primăria Municipiului Bucureşti, FDSC, JCI, Fundaţia Culturală Delta, Grano, Trilogy Film, Animotion, Clubul pentru România.

Programul de educatie muzicala “Clasic e Fantastic” este un proiect cultural educativ prin care se doreste popularizarea muzicii clasice in randul copiilor si tinerilor cu varste intre 4 si 20 de ani. Programul a constat dintr-o serie de concerte, oferite de peste 100 de artişti vor lucra la realizarea lui.

Muzicienii primei şi celei mai vechi Filarmonici din ţară oferă cel mai amplu program românesc de educaţie muzicală în spirit clasic. Programul este realizat în beneficiul celor 10.000 de copii si tineri care pot avea acces gratuit la toate evenimentele organizate sub genericul „Clasic e Fantastic”.

Intenţia organizatorilor este de a dezvolta acest program educaţional pe termen lung, în stagiunile viitoare, preconizând extinderea lui şi în alte oraşe ale ţării. Utilitatea socială şi statutul de unicat al proiectului au determinat instituţii, companii şi organizaţii să se implice cu suport moral şi financiar. Creşterea numărului acestora este condiţia vitală ca proiectul „Clasic e Fantastic” să poată fi împlinit la anvergura necesară.