Rio+20 Global Youth Music Contest este o competitie globala, care se adresează tinerilor si este organizat de catre International Association for the Advancement of Innovative Approaches to Global Challenges (IAAI), în colaborare cu o largă retea de parteneri si organizatii de tineret, în perspectiva celei de-a 20-a aniversări a Conferintei ONU pe Dezvoltare Durabilă, conferintă ce se va desfăsura in Brazilia în iunie 2012.

Această competitie incurajeaza tinerii sa-si exprime sperantele, grijile si gândurile in ceea ce priveste viitorului planetei, prin intermediul rezonantei muzicii ca mijloc de exprimare care da nastere angajamentului pentru dezvoltare durabila. Concursul va aduce la un loc mesaje musicale din partea tinerilor din intreaga lume explorand in acelasi timp solutii pentru dezvoltarea durabila si vocile tinerilor se vor face auzite prin muzica lor.

Concursul este prezent în peste 50 de tări la nivel mondial.

Tinerii sunt invitati să exprime prin muzică mesajul lor de pace, dezvoltare durabilă si eradicare a sărăciei.

In Romania competitia globală Rio +20 Global Youth Music Contest este sustinuta de catre Clubul Rotaract Triumph Bucuresti si Districtul Rotaract 2241, având ca parteneri nationali Fundatia Scheherazade, Autoritatea Natională pentru Sport si Tineret (ANST), Programul Natiunilor Unite pentru Dezvoltare (UNDP România), si World Wide Fund for Nature (WWF România).