Bucureşti, 15 octombrie 2013 – Pe data de 15 octombrie, Fundaţia Scheherazade în parteneriat cu Ministrul Cristian Davin, Ministru delegat pentru românii de pretutindeni – Departamentul Politici pentru Relatia cu Romanii de Pretutindeni din cadrul Ministerului Afacerilor Externe a organizat la Bucureşti o recepţie consacrată celebrării Festivalului Eid al-Adha. Evenimentul s-a desfasurat in prezenta E.S. Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Inaltul Reprezentant ONU pentru Alianta Civilizatiilor. Eid Al Adha, numită şi Sărbătoarea Sacrificiului, comemorează marea încercare la care a fost supusă credinţa profetului Abraham (Avraam), atunci când Dumnezeu i-a cerut să-şi jertfească propriul fiu. Această sărbătoare este celebrată de către toţi musulmanii din lume inclusiv de cei din România. De altfel, credincioşii din toate religiile monoteiste recunosc şi sărbătoresc într-un fel sau altul acest sacrificiu.

La eveniment au participat: Ambasadorul Poloniei – E.S. Marek Szczygiel, Ambasadorul Spaniei – E.S. Estanislao De Grandes Pascual, Ambasadorul Israelului – E.S. Dan Ben Eliezer, Ambasadorul Italiei – H.E. Diego Brasioli, Ambasadorul Irakului – E.S. Omer Berzinji, Ambasadorul Arabiei Saudite – E.S. Abdulrahman I. Al Rassi, Ambasadorul Irlandei – E.S. Gerard Corr, Ambasadorul Mexicului – E.S. Agustin Gutierez Canet, Ambasadorul Bulgariei – E.S. Aleksandar Filipov, Ambasadorul Algeriei – E.S. Habib Chawky HAMRAOUI, Ambasadorul Iranului – E.S. Bahador AMINIAN JAZI, Ambasadorul Chile – E.S. Maria Eliana CUEVAS BERNALES, Ambasadorul Palestinei – E.S. Ahmad Bader AQEL, Ambasadorul Argentinei – E.S. Claudio Perez PALADINO, Ambasadorul Indiei – E.S. Manimekalai MURUGESAN, reprezentanti ai Ambasadei Qatar, Tailandei, Austriei, Qatar, Grecia, Maroc, dl. Emil Constantinescu, dl. Sevil Shaidee – Secretar de Stat Ministerul Dezvoltarii Regionale, dl. Sebastian Huluban – Ministerul Apararii Nationale, dl. Cristian Cosmin – Secretar de Stat Ministerul Tineretului si Sportului, dl. Alexandru Nastase – Secretar de Stat, Departamentul pentru proiecte de infrastructura si investitii straine, dl. Manuel Donescu – Secretar de Stat Ministerul Transporturilor, dl. Maricel Popa – Secretar de Stat Ministerul Economiei – Departamentul pentru energie, doamna Mioara Roman, domnul Dante Stein – consilier onorific al Primului Ministru dl. Aidun Curt Mola – Consilier Superior Departamentul pentru Relatii Interetnice Constanta, dna. Rodica Precupetu – Departamentul pentru Relatii Interetnice, dl. Virgil Stefan Nitulescu – director general al Muzeul Taranului Roman, dl. Edi Kupferberg – Coordonator al Cancelariei Rabinice, dl. Ovidiu Ioan Dumitru – Deputet Comisia pentru Invatamant, Stiinta, Tineret si Sport, dl. Catalin Necula – director adjunct Directia Azil si Integrare – Inspectoratul General pentru Imigrari, dl. Catalin Rus – director Institutul Intercultural Timisoara.

Manifestarea s-a înscris în contextul contribuţiei societăţii civile la promovarea obiectivelor Alianţei Civilizaţiilor. Iniţiativa privind Alianţa Civilizaţiilor a fost lansată în anul 2005 în cadrul ONU şi îşi propune să menţină un dialog veritabil pentru a facilita înţelegerea şi încrederea între culturi şi religii. Lansarea oficială în România a Aliantei Civilizatiilor a avut loc la 18 mai 2010, sub auspiciile Parlamentului României, iar cu acel prilej a fost semnată „Carta Alianţei Civilizaţiilor în România” şi a fost lansat website-ul AC din România. În România, obiectivele Alianţei Civilizaţiilor sunt promovate printr-un Plan Naţional de Acţiune, pus în practică prin conlucrarea strânsă dintre autorităţile publice şi diverse organizaţii ce reprezintă societatea civilă.

Fundaţia Scheherazade, în calitate de reprezentant al societatii civile si partener al Alianţei Civilizaţiilor, a sprijinit şi va sprijini în continuare toate acţiunile desfăşurate pe plan local şi internaţional pentru promovarea acestei cauze. „Am încercat an de an prin evenimentele organizate cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaţionale a Diversităţii Culturale să conştientizăm opinia publică cu privire la importanţa promovării dialogului intercultural, a susţinerii valorilor de bază pentru dezvoltarea unei societăţi nediscriminatoare. Sprijinind promovarea Alianţei Civilizaţiilor,Fundaţia Scheherazade promovează implicit diversitatea culturală, etnică şi religioasă. Viziunea progresivă oferă României posibilitatea de a dobândi competenţele interculturale care ne permit tuturor să convietuim laolalta “cu” şi nu împotriva diferenţelor culturale. Astfel aş dori să-mi exprim gratitudinea faţă de societatea românească pentru că este atât de binevoitoare şi tolerantă faţă de minorităţi şi imigranţi. Nu este greşit a se afirma că România conduce în prim-plan când e vorba despre a convieţui printre societăţi multi-etnice într-o manieră paşnică. Acestea aduc o valoare inestimabilă moştenirii culturale şi umane a Europei”, a declarat Wajiha Haris, Preşedinta Fundaţiei Scheherazade.

Alliance of Civilizations 2013 from Fundatia Scheherazade on Vimeo.