(Sărbătoarea Sacrificiului) sub egida Alianţei Civilizaţiilor

Pe data de 31 octombrie 2012, Fundaţia Scheherazade în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe a organizat la Bucureşti o recepţie consacrată celebrării Festivalului Eid al-Adha. Eid Al Adha, numită şi Sărbătoarea Sacrificiului, care comemorează marea încercare la care a fost supusă credinţa profetului Abraham (Avraam), atunci când Dumnezeu i-a cerut să-şi jertfească propriul fiu. Această sărbătoare este celebrată de către toţi musulmanii din lume inclusiv de cei din România. De altfel, credincioşii din toate religiile monoteiste recunosc şi sărbătoresc într-un fel sau altul acest sacrificiu.

La eveniment au participat: Ambasadorul Bulgariei – E.S. Aleksandar Filipov, Ambasadorul Emiratelor Arabe Unite E.S. Yacub Yousif H. Alhosani, Ambasadorul Germaniei, E.S. Andreas von Mettenheim, Ambasadorul Israelului – E.S. Dan Ben Eliezer, Ambasadorul Qatarului – E.S. Saad Mohamed Saad Al-Kobaisi, Ambasadorul Spaniei – E.S. Estanislao De Grandes Pascual, Ambasadoarea Egiptului – Laila Ahmed Bahaa El-Din, Ambasadorul Iranului – E.S. Bahador Amininian Jazi, Ambasadorul Turciei – E.S. Ömür Şolendil, Ambasadorul Albaniei – E.S. Sami Shiba, Ambasadorul Arabiei Saudite – E.S. Abdulrahman I. Al Rassi, Ambasadorul Braziliei – E.S. Raymundo Santos Rocha Magno, Ambasadorul Malaeziei – E.S. Dl. Dato Nik Mustafa Kamal BIn Nik Ahmad, Dl. Tonny Lybek, Consilierul Mihai Sandu – Administraţia Prezidenţială, Murat Iusuf – Muftiu al României, Subsecretarul de Stat Sali Negiat – Departamentul pentru Relatii Interetnice, Monseniorul Baudouin Biajila Muankembe– Consilier – Sfântul Scaun, personalităţi publice ca Ilie Năstase, Ducu Bertzi, Varujan Vosganian.

Manifestarea s-a înscris în contextul contribuţiei societăţii civile la promovarea obiectivelor Alianţei Civilizaţiilor. Iniţiativa privind Alianţa Civilizaţiilor a fost lansată în anul 2005 în cadrul ONU şi îşi propune să menţină un dialog veritabil pentru a facilita înţelegerea şi încrederea între culturi şi religii.

Lansarea oficială în România a Aliantei Civilizatiilor a avut loc la 18 mai 2010, sub auspiciile Parlamentului României, iar cu acel prilej a fost semnată „Carta Alianţei Civilizaţiilor în România” şi a fost lansat website-ul AC din România. În România, obiectivele Alianţei Civilizaţiilor sunt promovate printr-un Plan Naţional de Acţiune, pus în practică prin conlucrarea strânsă dintre autorităţile publice şi diverse organizaţii ce reprezintă societatea civilă.

Fundaţia Scheherazade, în calitate de partener al societăţii civile pentru Alianţa Civilizaţiilor, a sprijinit şi va sprijini în continuare toate acţiunile desfăşurate pe plan local şi internaţional pentru promovarea acestei cauze. „Am încercat an de an prin evenimentele organizate cu ocazia sărbătoririi Zilei Internaţionale a Diversităţii Culturale să conştientizăm opinia publică cu privire la importanţa promovării dialogului intercultural, a susţinerii valorilor de bază pentru dezvoltarea unei societăţi nediscriminatoare. Sprijinind promovarea Alianţei Civilizaţiilor,Fundaţia Scheherazade promovează implicit diversitatea culturală, etnică şi religioasă. Viziunea progresivă oferă României posibilitatea de a dobândi competenţele interculturale care ne permit tuturor să convietuim laolalta “cu” şi nu împotriva diferenţelor culturale. Astfel aş dori să-mi exprim gratitudinea faţă de societatea românească pentru că este atât de binevoitoare şi tolerantă faţă de minorităţi şi imigranţi. Nu este greşit a se afirma că România conduce în prim-plan când e vorba despre a convieţui printre societăţi multi-etnice într-o manieră paşnică. Acestea aduc o valoare inestimabilă moştenirii culturale şi umane a Europei”, a declarat Wajiha Haris, Preşedinta Fundaţiei Scheherazade.

E.S. Dl. Victor Ponta, Prim-ministru al României a transmis Fundaţiei Scheherazade un mesaj de susţinere a iniţiativei Alianţei Civilizaţiilor. „În primul rând aş dori să-i mulţumesc doamnei Wajiha Haris, Preşedinta Fundaţiei Scheherazade, pentru activitatea dumneaei remarcabilă în promovarea obiectivelor iniţiativei Alianţei Civilizaţiilor. Eforturile neostenite ale doamnei Haris şi pasiunea în promovarea bunăstării tuturor copiilor este de-a dreptul inspiraţională şi dovedeşte ce poate însemna cooperarea între naţiuni, culture, guverne centrale şi locale, şi donatorii din sectorul privat. Sunt mândru să reafirm suportul acestui Guvern pentru astfel de obiective demne şi pentru munca îndeplinită de către Fundaţia Scheherazade. Impactul Alianţei este dovedit prin numărul mare al membrilor Grupului nostru de Prieteni, care în momentul de faţă este de 133 de ţări, organizaţii internaţionale şi alţi parteneri. Acest lucru constituie un potenţial impresionant în promovarea principiilor Alianţei, şi anume deschiderea către dialog şi către înţelegere reciprocă” – E.S. Dl Victor Ponta, Prim Ministru al României.

Permiteţi-mi să continui mesajul Primului Ministru evidenţiind importanţa pe care o acordăm parteneriatelor cu alte sectoare ale societăţii. Buna guvernare în ziua de astăzi depinde de abilitatea de a dobândi şi consolida soft power, iar în acest scop cooperarea cu societatea civilă are o valoare critică. În ciuda acestui background, profit de această ocazie pentru a-mi exprima recunoaşterea oficială şi aprecierea mea personală partenerului nostru oficial în promovarea obiectivelor Alianţei Civilizaţiilor: Fundaţia Scheherazade. Am colaborat împreună cu doamna Wajiha Haris, pentru a identifica metode tangibile de a implementa politici în acest domeniu, dar în acelaşi timp metode de a comunica publicului mesajul nostru prin evenimente sociale şi culturale. Evenimentul din această seară se încadrează în cea de-a doua categorie şi în acest fel eu vă mulţumesc tuturor că aţi participat la acest moment alături de noi” – E.S. Dl. Dan Petre – Secretar de Stat, Ministerul Afacerilor Externe.