Bucureşti, 21.10.2011 – Reşedinţa Ambasadorului Statelor Unite ale Americii la Bucureşti a găzduit un spectacol de modă organizat pentru spitalul de copii „Sfânta Maria” din Iaşi.  Cei peste 200 de oaspeţi au putut admira colecţiile cunoscuţilor designeri: Irina Schrotter, Stephan Pelger şi Lena Criveanu.

Gazda evenimentului a fost realizatorul TVR 1 Irina Păcurariu, iar printre personalităţile prezente s-au numărat Excelenţa Sa Esmail Sana, Ambasadorul Egiptului, Excelenţa Sa Andreas von Mettenheim, Ambasadorul Germaniei, Excelenţa Sa Dan Ben Eliezer, Ambasadorul Israelului, Excelenţa Sa Im Han – Taek, Ambasadorul Coreei de Sud, Excelenţa Sa Michael Schwarzinger, Ambasadorul Austriei, Excelenţa Sa Solendil Omur, Ambasadorul Turciei, Excelenţa Sa Oskar Fuzes, Ambasadorul Ungariei, Excelenţa Sa Stanislao de Grande Pascual, Ambasadorul Spaniei, Excelenta Sa Salem Al Jaber, Ambasadorul Qatarului şi Excelenţa Sa Mario Cospito, Ambasadorul Italiei.

De asemenea, la eveniment au luat parte Daniela Nane, Iulia Dobrin, Daciana Sârbu, Cristina Simion (Edipresse), Antonia şi Corina (Roton), Harvey Keitel, Călin Popescu Tăriceanu, Adrian Ursu (Antena 3), Ilie Năstase, Ahmad Hassan (Deloitte),  Theodor Alexandrescu (Alico), Guy Reynolds (Colgate) şi Gorjan Lachevski (Philips).

Evenimentul găzduit de Excelenţa Sa Dl. Mark Gitenstein, Ambasadorul SUA, are scopul de a susţine ambiţiosul proiect iniţiat de Fundaţia Scheherazade – renovarea spitalului de copii „Sfânta Maria” din Iaşi.

Construit în 1970 prin fuziunea tuturor unităţilor pediatrice din Iaşi, acesta este cel mai important spital din regiunea de nord-est a ţării, aici fiind trataţi anual peste 60.000 de copii. În acest moment, există secţii aflate într-un stadiu avansat de degradare, atât din punct de vedere architectural, cât şi sanitar, electric şi termic ce necesită lucrări urgente de renovare şi modernizare, precum Clinica de Chirurgie Pediatrică I şi Sectorul Septic, Clinica de Pediatrie generală IV şi Bucătăria Dietetică, însumând o suprafaţă totală de 1.800 de metri pătraţi. În aceste sectoare sunt trataţi anual peste 8.000 de copii de către 100 de cadre medicale.

„Copiii sunt cea mai importantă resursă. Investind în sănătatea şi bunăstarea lor, le influenţăm în mod direct şi pozitiv viitorul. Fiecare societate este judecată după modalitatea în care reuşeşte să răspundă nevoilor celor mai puţin norocoşi dintre membrii ei. Una dintre întrebările ce îmi revin permanent în minte se referă la moştenirea pe care o lăsăm copiilor noştri. Ce lăsăm pentru ei în urma noastră? Putem fi consideraţi drept exemple, arătându-le şi demonstrându-le că legătura dintre trecut şi prezent, dintre ce am realizat şi ce realizăm poate fi permanent îmbunătăţită?” declară Wajiha Haris, preşedintele Fundaţiei Scheherazade.

În deschiderea evenimentului au susţinut discursuri Excelenţa Sa Dl. Mark Gitenstein, Ambasadorul SUA, Wajiha Haris, preşedintele Fundaţiei Scheherazade şi Valentin Munteanu, directorul spitalului „Sfânta Maria” din Iaşi, acestea fiind urmate de cele trei prezentări de modă şi recepţie.

„Evenimentul din această seară a prezentat câţiva dintre oamenii cei mai valoroşi ai României, antreprenori plini de imaginaţie precum creatorii de modă Irina Schrotter, Stephan Pelger şi Lena Criveanu. Totodată, el a atras atenţia asupra lipsurilor cu care se confruntă spitalele din întreaga Românie, de pildă spitalul „Sfânta Maria” din Iaşi, iar în aceste cazuri, parteneriatul public-privat poate ajuta la acoperirea deficienţelor sistemului sanitar”, afirmă Excelenţa Sa, domnul Mark Gitenstein, Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucureşti.

Fundaţia Scheherazade

Fundaţia Scheherazade este o organizaţie non-guvernamentală care are ca misiune ajutorarea copiilor fără nici un fel de discriminare, prin realizarea de parteneriate cu autorităţile, mediul privat şi societatea civilă. Fundaţia Scheherazade îşi propune să îmbunătăţească calitatea serviciilor de sănătate şi să găsească parteneri pentru programele de protecţie a copiilor.

Spectacol de moda pentru Spitalul “Sf. Maria” din Iasi
Tagged on: