Pentru cel de-al doilea an consecutiv, firma Daikin Central Europe – Romania a participat la proiectul Daikin pentru Viaţă. În loc de a trimite felicitări şi cadouri de Crăciun, am hotărât să susţinem printr-o donaţie financiară oamenii şi asociaţiile cu viziuni măreţe implicaţi în proiecte umanitare.

În acest scop am transmis partenerilor noştri la sfârşitul anului 2009 invitaţia de a alege prin vot două fundaţii, fiecare cu câte un proiect major:

• Fundaţia pentru Smurd: dotarea logistică a echipei de pompieri paramedici SMURD Bucureşti.

• Fundaţia Scheherazade: renovarea spitalului de copii Marie Curie.

Procentele de vot au ieşit apropiate, aşa că am hotărât să donăm ambelor organizaţii sume egale. La mijlocul lunii februarie am invitat reprezentanţii celor două fundaţii, oferindu-le fiecăruia un cec în valoarea de 1000 €. Nu sunt bani mulţi, dar am contribuit şi noi astfel cu o părticică să aducem zâmbetul pe chipul unui copil sau să salvăm poate o viaţă.

Daikin pentru viata